A Ty na ile się cenisz? admin 25 sierpnia, 2021

A Ty na ile się cenisz?

– Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe? – zapytał rekruter wpatrując się we mnie podejrzliwie.
Przygryzłem lekko wargę, wziąłem głęboki oddech i pomyślałem: „Jeśli powiem za dużo to od razu mnie odrzucą! A jeśli powiem za mało to nie będzie się opłacało za tyle robić?”
– A Pani ile proponuje? – odpowiedziałem lekko uśmiechając się. Rekruterka uniosła brew ze zdziwienia i odparła.
– Już wszystko wiem. Skreśliła coś na kartce, po czym wyszła.
Pieniądze z jednej strony ważne, a drugiej strony temat wrażliwy w szczególności na rozmowach kwalifikacyjnych. Bo skąd młodzi ludzie mają wiedzieć ile chcą zarabiać? Nikt nie przygotował ich na takie pytania.
Oczywiście w głowie mają swoją wymarzoną sumę. Sumę, za którą będą mogli kupić nowe autko, mieszkanie, a nawet starczy na zagraniczne wojaże.
Ale czy warto ot tak rzucić taką sumę rekruterowi? Przecież wolimy, aby nie dostał zawału. W najgorszym wypadku popatrzy na nas jak na dziwaka i czerwonym pisakiem skreśli nas.
Czasami odnoszę wrażenie, że niektórych to uszczęśliwia ta selekcja kandydatów.
Bach! I już jeden odrzucony.
A jak Ty ubierzesz się nieodpowiednio lub broń Boże w takim samym stroju jak rekruter to nawet nie ma sensu przekraczać progu drzwi.
I niech ktoś mi powie, że oni nie mają władzy?! To od nich zależy czy dostaniesz daną pracę czy bye bye.
Wracając do pieniędzy….
Pieniądze nie są najważniejsze, ale to dzięki nim możemy się dalej rozwijać, podwyższać swoje kwalifikacje oraz poznawać świat.
WYSOKO SIĘ CEŃ
Nie bój się proponować zbyt wysokiej stawki. Jeżeli uważasz, że Twoje wykształcenie, Twoje umiejętności oraz ciężka praca, którą jesteś w stanie wykonywać jest tyle warta, to śmiało walcz o to. Jeżeli podasz zbyt niską stawkę to rekruter może zacząć się zastanawiać czy oby na pewno Twoje wykształcenie jest wątpliwe. To w końcu ile powiedzieć, że nie wyjść na chytrego lub skąpego?
INTERNET KOPALNIĄ WIEDZY
Informacje o tym, jakie są stawki za wynagrodzenie na danym stanowisku to temat wielu dyskusji na forach internetowych omawiane przez były i aktualnych pracowników. Przejrzyj dokładnie fora, być może znajdziesz opis podobnego stanowiska, o które się starasz. Nie bój się pytać innych jeśli czegoś nie wiesz.
STATYSTYKI
W Internecie bardzo często są publikowane dane statystyczne dotyczące zarobków w Polsce na danych stanowiskach. Przed rozmową kwalifikacyjną przeanalizuj jakie są średnie stawki za stanowisko podobne do Twojego. Wówczas Twoja propozycja nie powinna spotkać się z odrzuceniem.
INFORMACJE O FIRMIE
Postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji o firmie. Być może znasz kogoś, kto tam pracuje i podpowie Ci ile zarabia się w danej firmie.
Pamiętaj, pilnuj swoich interesów. Nie zaniżaj stawki za wynagrodzenie, tylko dlatego, że chcesz otrzymać pracę. To psuje rynek.
Jeżeli masz problemy z negocjacją odpowiednich stawek już dziś zgłoś się do nas, a my pomożemy Ci osiągnąć Twoje idealne wynagrodzenie.
Skip to content