Czy osoba po 50 roku życia ma szansę zdobyć dobrze płatną pracę? admin 22 września, 2021

Czy osoba po 50 roku życia ma szansę zdobyć dobrze płatną pracę?

Czy osoba po 50 roku życia ma szansę zdobyć dobrze płatną pracę? A może pracodawcy niechętnie chcą zatrudniać takie osoby?
Czy myślisz, że osoby 50+ nie potrafią obsługiwać nowoczesnych urządzeń i aplikacji? A może jest na odwrót? Są prawdziwymi wymiataczami Facebook’a i Instagrama, a programy typu Microsoft Office nie mają przed nimi tajemnic.
Dlaczego, więc większość z nich czuje, że nie ma szans na znalezienie pracy po 50. roku życia?
Czas rozwikłać zagadkę.
Większość osób po 50. roku życia poszukujących pracy, dochodzi do mylnego często stwierdzenia, że nie mogą znaleźć pracy przez ich wiek.
To nieprawda. Polacy chcą być aktywni zawodowo nawet po 50 roku życia.
W dzisiejszych czasach rynek pracy jest tak rozwinięty, że kandydat musi mocno się zaangażować, aby znaleźć pracę marzeń. Co jednak nie oznacza, że chodzi, wyłącznie o wiek. Dziś w grę wchodzą umiejętności, kwalifikacje i doświadczenie, a także znajomość programów komputerowych, co 20-30 lat temu nie było wymagane.
Kim jest SILVERS?
Dojrzały kandydat czyli SILVERS to osoba pomiędzy 45. A 65. rokiem życia poszukująca pracy. To całkowite odcięcie się od stereotypowego postrzegania starszego pokolenia, to znaczy starszej babci i dziadka na emeryturze.
Dziś osoby dojrzałe chcą pracować, aktywnie spędzać czas wolny i rozwijać swoje umiejętności i pasje.
Na rynku pracy funkcjonuje mnóstwo mitów dotyczących osób dojrzałych poszukujących pracy. Sprawdźmy więc te najbardziej znane.
# FAŁSZ – dojrzały kandydat zabiera pracę młodym
Takie stwierdzenie już od dawna funkcjonuje na rynku pracy. Pamiętajmy, że osoby dojrzałe to osoby z wieloletnim doświadczeniem, od których młodszy pracownik może wiele się nauczyć.
Dlatego nie przekreślajmy kogoś tylko ze względu na to, że zbliża się czas emerytury.
#FAŁSZ – dojrzały kandydat jest mało produktywny i pracuje wolniej od młodszych
Osoby dojrzałe to najczęściej osoby z wieloletnim doświadczeniem, które ze względu na swoją sytuację życiową, zawodową zmieniają pracę lub szukają nowej.
To wieloletnie doświadczenie sprawiło, że osoby dojrzałe mają ukształtowane pewne umiejętności, takie jak zarządzanie sobą w czasie, odpowiedzialność za powierzone zadania, odnajdowanie się w sytuacjach stresowych, czyli zapobieganiu ich lub znalezienie dobrego rozwiązania problemu.
W zakresie umiejętności miękkich bardzo często radzą sobie lepiej niż pokolenie młodszych od siebie kandydatów. Być może jest to związane z tym, że pokolenie młodszych jest otwarte na nowoczesne technologie, często kosztem kontaktów międzyludzkich. Podczas gdy osoby dojrzałe preferują kontakt face to face.
Wielu młodszym kandydatom może się wydawać, że silvers pracuje wolniej od niego, a to oznacza, że nie jest dobry. Nic bardziej mylnego. Silvers pracuje w swoi wypracowanym tempie, jest w pełni zaangażowany w dane zadanie, a to z kolei przekłada się na rezultaty. Młodsi pracownicy często wykonują kilka lub kilkanaście zadań na raz, co często kończy się pracą po nocach lub niewypełnieniem zadań.
#FAŁSZ – dojrzały kandydat nie odnajdzie się w nowoczesnej technologii
 
Oczywiście, każdy z nas potrzebuje trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowego telefonu, nauczyć się korzystać z nowych programów lub aplikacji. Co prawda, młodsze pokolenie zrobi to szybciej, ale osoby dojrzałe też chcą się rozwijać i uczyć nowych rzeczy.
Pracodawcy często w swoich ogłoszeniach piszą, że szukają osób do młodego, dynamicznego zespołu. Oczekują szybkiego tempa, znajomości najnowszych trendów. Jednak z drugiej strony nie zwracają uwagi na to, że silvers może być dla nich prawdziwym skarbem.
 
#FAŁASZ – nie warto inwestować w dojrzałych kandydatów
 
Każdy pracodawca powinien pamiętać, że niezależnie od tego, w jakim wieku jest jego pracownik, jakiej jest płci, jakie ma zainteresowania czy pasje ma pełne prawo do rozwoju osobistego poprzez szkolenia, warsztaty lub studia.
Podniesienie kwalifikacji i umiejętności pracownika 50+ sprawi, że stanie się on bardziej wartościowy dla firmy. Być może wyspecjalizuje się w dziedzinie, której żadnej z milenialsów nie chciał. Warto, podkreślić, że dojrzali pracownicy chwalą sobie stabilizację. W związku z czym pracodawca nie musi się obawiać, że pracownik po ukończeniu wszystkich kursów, studiów, a tym samym poszerzeniu ich kwalifikacji zniknie za granicę lub do konkurencji.
 
O czym należy pamiętać zatrudniając osobę dojrzałą?
 
Osoby dojrzałe najczęściej posiadają kilku- lub kilkudziesięcioletnie doświadczenie. Nie jest to jednak wada. Czasami warto najpierw wysłuchać kandydata, prześledzić jego ścieżkę kariery i zastanowić się, co może wnieść do naszej firmy?
Warto korzystać z cennych rad oraz wskazówek starszego pokolenia, angażować ich w pracę z młodszym pokoleniem tak, aby poznać różne punkty widzenia.
Jeżeli nie wiesz, jak wykorzystać w pełni potencjał silversa koniecznie skontaktuj się z naszymi doradcami biznesowymi, którzy podpowiedzą, jak zarządzać ludźmi 50+, jakie stanowiska są dla nich najodpowiedniejsze.
Skip to content