Toksyczni ludzie – ty też możesz być ich ofiarą!  admin 22 lutego, 2021

Toksyczni ludzie – ty też możesz być ich ofiarą! 

Chyba każdy z nas spotkał się z osobą toksyczną. Na początku znajomości nie zawsze udaje nam się wyłapać moment, aby wycofać się ze znajomości, bo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że drugi człowiek może mieć szkodliwy wpływ na nas.
Po czym rozpoznać osobę toksyczną?
Wyjaśnijmy na początku, kim jest osoba toksyczna. Osoba toksyczna jest to wampir energetyczny. Taka osoba działa na naszą szkodę.
Zdaniem wielu psychologów nie ma czegoś takiego jak toksyczni ludzie, są tylko toksyczne relacje międzyludzkie. Tak czy inaczej istnieją pewne zachowania, które powinny zapalić u nas „lampkę ostrzegawczą”. Coś się dzieje złego. Uważaj. Często ulegamy zachowaniom drugiej osoby na tyle, że nie widzimy tych lampek, które ostrzegają nas, że ktoś próbuje nami manipulować, naruszyć granice, wzbudzić litość. 
Możecie się zdziwić, ale toksyczni ludzie (lub inaczej „wampiry energetyczne”) bardzo często są naszymi przyjaciółmi, znajomymi, osobami z którymi spędzamy dużo czasu.
Czym się odróżniają od innych toksyczne osoby?
Osoby toksyczne potrafią być bardzo krytyczne wobec innych. Potrafią podciąć komuś skrzydła, skrytykować plany, marzenia – a to powoduje, że nie spełniamy swoich celów. Mają negatywne nastawienie do ludzi, traktują wszystkich jako obiekt plotek. 
Toksyczni ludzie uwielbiają być w centrum uwagi. Nie należy jednak tego mylić z narcyzmem. Wampiry energetyczne tak mocno przyciągają ludzi do siebie, że nie mogą pogodzić się z tym, że ktoś może nie mieć dla nich czasu. To oni są najważniejsi i to oni decydują, kiedy spotkanie dobiega końca. Jeżeli już na tym punkcie czujesz, że ktoś Cię nieustannie wykorzystuje, to znak, że tkwisz w toksycznej relacji.
Jakie są jeszcze inne znaki?
Zwróć uwagę, że wampiry energetyczne mówią tylko o sobie. Owszem może i słyszą to, co masz do powiedzenia, jednak nie oznacza to, że są zainteresowani na tyle, aby słuchać i skupić uwagę na Tobie i Twoich problemach. Wampiry energetyczne zawsze mają więcej do powiedzenia niż Ty, zawsze mają więcej problemów niż Ty oraz o wiele cięższe życie.
Jak to możliwe? Przecież Twoje życie jest tak samo ważne tak ich.
Kłamstwo, krytyka, kontrola
Toksyczni ludzie mają skłonność do kłamstw, krytyki i kontroli, tak zwane 3 x K. Nie dość, że ich życie jest pod kontrolą, to chcą mieć też Twoje życie pod kontrolą. Nawet nie zauważysz kiedy zdecydują za Ciebie w sklepie, który kolor zasłon jest lepszy do Twojego salonu. A przecież nawet nie lubisz niebieskiego! Wpływają na decyzję i nie mają wyrzutów sumienia z tego powodu. 
Dlaczego?
Bo uwielbiają mieć wszystko POD KONTROLĄ!
Ale drama!
Najbardziej wyróżniającą się cechą osób toksycznych jest dramatyzowanie oraz „robienie z siebie ofiary”. Każdy z nas ma problemy – czasem większe czasem mniejsze. Stawiamy im czoła i żyjemy dalej. Z toksycznymi osobami nie jest tak łatwo. Jeżeli u nich pojawiają się jakieś dramaty, to są tak wielkie, że nikt nigdy nie miał takich problemów jak oni. 
Poprzez dramatyzowanie napędzają machinę negatywnych emocji, które wytwarzają wokół siebie. A Ty tego słuchasz? Czy słyszysz? Starasz się pocieszyć jakoś tę biedną osobę, mimo tego, że sam w życiu masz pod górkę. Ostatecznie wychodzi na to, współczujesz, pocieszasz, litujesz się nad tą osobą. 
A ona osiągnęła swój cel…
Toksyczni ludzie uwielbiają wyolbrzymiać problemy, martwią się na zapas. W ich otoczeniu można wyczuć ciągły i nieustanny stres. Stres jest nieunikniony w naszym życiu, jednak w tak dużych dawkach po prostu może spowodować, że zaczyna nam brakować energii.
Czy już wiesz co nam na myśli, mówiąc wampiry energetyczne?
Jeżeli w towarzystwie jakiejś osoby odczuwasz wewnętrzną blokadę – nie jesteś sobą, ponieważ jesteś pod nieustanną krytyką. Przy takiej osobie czujemy się gorsi, „mniejsi”. To znak, że masz do czynienia z wampirem energetycznym.
Niestety nie jesteśmy w stanie uniknąć spotkania z każdą toksyczną osobą. Pojawiają się oni zarówno w miejscu pracy, jak i życiu prywatnym. Dlatego też tak ważne jest, aby jak najszybciej zareagować i uwolnić się od takiej relacji.
Uwolnienie się od relacji nie oznacza utraty znajomości, zakończenie przyjaźni. Są sposoby na to, aby w umiejętny sposób przerwać tą nić, która wysysa nam energię.
Jak sobie radzić z toksycznymi ludźmi?
O tym już niebawem!
Skip to content