Poznaj sabotażystę Twojej pracy! admin 28 czerwca, 2021

Poznaj sabotażystę Twojej pracy!

Poczucie własnej wartości to fundament naszego funkcjonowania zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. To od poczucia własnej wartości zależy jak i w jakim stopniu wykorzystasz swój potencjał. To czy pójdziesz za głosem serca i wybierzesz pracę związaną z Twoim zainteresowaniem? A może całkiem niezwiązaną z Twoją pasją? Czy będziesz potrafił współpracować z innymi pracownikami? Czy będziesz rozwijał się zawodowo? Czy będziesz wykonywał swoje obowiązki?

To wszystko zależy od poczucia własnej wartości. Niestety często bywa tak, że ten fundament jest nietrwały, bądź uszkodzony przez czynniki lub osoby z zewnątrz. Często już od najmłodszych lat wymagasz od siebie dużo więcej niż możesz zrealizować. Chcesz być najlepszy. Chcesz mieć doskonałą pracę, aby móc godnie żyć. Aż w końcu chcesz zadowolić innych: rodziców, partnera/partnerkę, dzieci. Ale czy warto? Warto poświęcać swoje zdrowie psychiczne oraz fizyczne tylko po to, aby zrealizować swoje plany? Ignorujesz swoje potrzeby. Czasami zaniedbujesz swoich bliskich, aby być najlepszym. Niestety to wszystko niszczy Cię od środka.    

Będę najlepszy!

Mając niskie poczucie własnej wartości często myślisz, że Twoja wartość uzależniona jest od oczekiwań, jakie spełniasz. W pracy nieustanny odczuwasz lęk przed utratą pracy. Dlatego też robisz wszystko, aby temu zapobiec. Nawet kosztem własnego zdrowia i życia prywatnego. Jeśli trzeba będziesz pracować dłużej i cięższej niż wszyscy! Wszystko z myślą, aby udowodnić sobie, że jesteś wystarczająco dobry i zasługujesz na to stanowisko!  

Jestem na tak!

Mając niskie poczucie własnej wartości możesz miewać trudności z zaklimatyzowaniem się w miejscu pracy. Za wszelką cenę chcesz ukryć swoje słabości i niedoskonałości przed innymi pracownikami. Rzadko pokazujesz swoje prawdziwe JA, ponieważ boisz się, że nie zostaniesz zaakceptowany przez innych. Wolisz stać z boku i przytakiwać, nawet jeśli nie zgadzasz się. I tak jesteś miły, bezkonfliktowy, podporządkowujesz się wszystkiemu i wszystkim. A gdy poczujesz zagrożenie to jesteś skłonny skłamać, byle by nie być bezpieczny.  
Osoby z niskim poczuciem własnej wartości szukają uzdrowienia u innych osób. Jednak dopóki sami nie zaakceptują i nie pokochają siebie nie zauważą miłości i pomocy płynącej o innych.
 

Jestem niezastąpiony!

Osoby z niskim poczuciem własnej wartości często boją się utraty pracy. Wówczas bardzo często dochodzi do sytuacji, w których usilnie chcą udowodnić pracodawcy, że bez nich firma nie będzie prawidłowo funkcjonowała. Całą swoją uwagę koncentrują na pracy. To ona pochłania większość ich wolnego czasu. Zabiegają o uznanie swojego pracodawcy poprzez spełnianie jego zachcianek. Jaki jest efekt? Nikt nie lubi być prześladowany. Pracodawca może być zmęczony ciągłym zabieganiem o jego uwagę. Potrzebuję oddechu. A to może skończyć się zwolnieniem. A co to dla Ciebie oznacza? Często zapominasz co jest ważne w życiu. Wykonujesz obowiązki, które być może wcale nie są dla Ciebie interesujące. Może czas pomyśleć o przewartościowaniu swojego życia.

Tylko nie ja!

Niska samoocena wiąże się z wrażliwością. Takie osoby są uczulone wręcz na złe emocje, złe informacje, krytykę i uwagi. W momencie, gdy osoba z niskim poczuciem wartości popełni błąd, a pracodawca chce zwrócić jej uwagę to może skończyć się wybuchem płaczu. „Dlaczego ja….” „Nikt mi tego nie powiedział…” „Ale ja nie wiedziałem, że to trzeba zrobić…” Znasz te sformułowania? Osoba z niskim poczuciem wartości nigdy nie ma odwagi wziąć na siebie odpowiedzialności za to, co zrobiła. Woli złożyć na kogoś innego, a w efekcie uchronić się od konsekwencji.   Zastanów się, czy jesteś taką osobą. Pamiętaj odbudowa poczucia własnej wartości to bardzo długi proces, wymagający 100% zaangażowania. Dopóki sam nie przyznasz, że masz problem z poczuciem własnej wartości, inni nie będą w stanie Ci pomóc. Opracowała Katarzyna Czemierska
Skip to content